E-ticaret Pazarlama Kanalları

E-ticaret Pazarlama Kanalları

Pazarlama, firmaların hangi malların veya hizmetlerin müşterilerinin ilgisini çekeceğini tayin etmeleri ve satışlar, iletişim ve işletme idaresi geliştirmeleri için stratejileri belirlemeleri sürecidir. Pazarlama artık satış için olmazsa olmazlardandır. Özellikle e-ticaret ürünlerinin pazarlanması son derece önemlidir. Günümüzde özellikle pazaryerleri pazarlama için ciddi bütçeler ayırmaktadırlar. Başta google olmak üzere bütün arama motorları ürün görünürlükleri için değişik pazarlama yöntemleri geliştirmiştir. Bu pazarlama yöntemlerini kullanarak ürünlerinizi daha kolay pazarlayabilirsiniz.

E-ticaret Pazarlama Kanalları

  1. Reklam Tıklama Başına Ödeme (PPC): Reklamlarda kullanılan anahtar kelimeler veya cümleler üzerinden fiyat tekliflerinin verilmesiyle bu kampanya yürütülür.
  2. Arama Motorlarının Pazarlanması (SEM): SEM ücretli reklam kampanyası anlamına gelir. 
  3. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): Ücretli reklamcılıktan farklı olarak SEO, Google gibi arama motorlarında doğal sonuçları ücretsiz çıkartır.
  4. Görüntülü Reklamcılık: Görüntülü reklamcılık, web sitelerinde görünen afişler, kenar çubukları ve diğer ağırlıklı görsel reklamları ifade eder. Görüntülü reklamlar, Google görüntülü reklam ağı tarafından yürütülür.
  5. Satış Ortaklığı
  6. E-posta ile pazarlama
  7. Etkili Pazarlama

Paylaş