E-Ticaret Satışlarında Paketlemenin Firma İmajına Etkisi

E-Ticaret Satışlarında Paketlemenin Firma İmajına Etkisi

E-Ticaret Satışlarında Paketlemenin Firma İmajına Etkisi konulu yazımız ile size faydalı olmaya çalışacağız.

                                           hediye pakaeti

E-ticarette müşterileri memnun ve tekrar tekrar sizden alışveriş yapmasının  pek çok farklı yolu vardır. "Reklam çalışmaları, indirim dönemleri ve sosyal medya içerikleri" gibi seçenekler . Ancak detay gibi görünse de asıl etkiyi sağlayan şeylerden biri eline ulaşan paketlemedir. E-ticarette paketlemenin firma imajına etkisi hafife alınmayacak kadar küçük değildir.  Özenle yapılmış firma logosu veya sloganı taşıyan paketleme, hem firmanın imajını koruyor hem de müşteri sadakatini önemli ölçüde artırıyor. Çünkü e-ticaret dünyasında her tercih farklı bir avantajın kapılarını aralar. Peki e-ticarette paketleme yapılırken nelere özen gösterilmeli?

  1. Üyeleriniz e-ticaret sitenizde birden fazla ürün alış verişi yapılmış olabilir. Bu yoğunluk sebebiyle bazı firmalar kullanıcıya birden fazla paket kargolayabilir. Fakat siz bu karışıklığa yol açmadan  son verebilirsiniz. Müşterinizin tüm siparişleri aynı paket içine yerleştirerek müşterinize göstermiş olduğunuz özeni net ve makul bir duruş sergileyebilirsiniz. Üstelik bu durum bütçenize de müşteri bütcesinede  olumlu yansır.
  2. Müşteriler için  Büyük kutular prestij tazelemeye yarar gibi görünse de bu büyük bir yanılgıdır. Çünkü bazen ebatlara uymadığı için de büyük kargo paketleri kullanılabiliyor. Bu tür durumlar da kullanıcılarda kafa karışıklığı yaratır. Tüketicilerin deneyimlerini negatif yönde etkilememek için uygun paketlemeye dikkat etmelisiniz. E-ticaret ya da fiziksel mağaza olmasına bakılmaksızın, doğru paketleme imaj kurtarır.
  3. Markanızla bir stil yaratın. Gönderilerinize küçük notlar ya da özel minik paketler ekleyebilirsiniz. Bu hizmet verdiğiniz alana göre değişebilir. Ancak özel gönderim olan her paket, müşterilerinizin memnuniyetini artırır. Hatta bu şekilde sosyal medya paylaşımında bulunmalarını bile sağlayabilirsiniz. Böylece yeni kitlelere hızlı bir biçimde ulaşmanız kaçınılmaz olur.
  4. Dayanıklı paketler kullanmayı kim istemez? Ama bunun biraz maliyetli olduğunun farkındayız. Yine de e-ticaretteki konumunuzu sağlamlaştırmak için belli başlı fedakarlıklarda bulunmanız gerekir. Taşıma aşamasında darbelere karşı dayanıklı paketler kullanmak, size uzun vadede sadık müşteriler sağlar.
  5. Paketlemeniz sizi, ürünlerinizi ve markanızı yansıtmalı. Örneğin e-ticaret sitenizden alışveriş yapan biri nazik bir teşekkür sayfasına yönlendirilmeli. Ya da gönderdiğiniz paketlere küçük teşekkür notları ekleyebilirsiniz. Belki de indirim dönemleri ile ilgili kuponlar sunabilirsiniz. Tüm bunlar sizi daha samimi ve değerlendirilmeye açık bir firma olarak kılacaktır.
Eğer henüz Pobol akıllı e-ticaret paketleri ile tanışmadıysanız şimdi tam zamanı. Hemen ücretsiz demo hesabına başvurun ve kazanmaya bugünden başlayın!

 

Paylaş