E-Ticarette Rekabet

E-Ticarette Rekabet

İlk Adım Strateji ve Doğru Seçim

E-Ticarette satışa başlamadan önce doğru bir strateji belirlemeli ve belirlediğimiz stratejilere uygun seçimler yapmalıyız. Öncelikle hangi sektörlerde satış yapacağımıza vs. gibi konuları bir strateji olarak belirlemeli ve belirlediğimiz stratejilere göre hareket etmeliyiz. PobolETİ sayesinde piyasadaki artan kafa karışıklığından kurtulur ve stratejik olarak doğru bir seçim yapmış olursunuz.

Rakipleri Takip etmek

E-Ticaret dünyasında rakiplerimizi sürekli kontrol etmeliyiz aksi taktirde yarışın gerisinde kalırız. Çünkü hem satılan ürün çeşitliliği açısından olsun hem de yeni çıkan ürünler olsun, sürekli rakiplerimizi kontrol etmeliyiz. Belirli analiz programları ve farklı pazar yerlerini kullanarak sektördeki yerimizi görebilir ve ona göre stratejiler belirleyebiliriz. Mümkün olduğunca rakiplerimizi takip etmeli olabildiğince piyasanın gerisinde kalmamalıyız. 

Rakipleri Takip Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rakibinizi incelerken ürün fiyatı, kargo içeriği, müşteri hizmetleri, yazılım ve sunucu altyapısına ilave olarak ürünün satışında kullandığı pazarlama faaliyetleri de mutlaka incelenmelidir. Özellikle, rakiplerin daha iyi çözümler sunması olasılığı her zaman kontrol listesinde olmalıdır. Ayrıca daha önceleri hiçbir şekilde potansiyel rakip olarak görülmeyen firmalar mutlaka izlenmeye alınmalıdır.

Rakiplerimizi Nasıl Geçebiliriz?

Her platformda rakiplerimizi sürekli olarak takip etmeliyiz. Yalnız takip ederken onları birebir kopyalamamalıyız. Kendimize özgün içerik oluşturmalı, firmamıza özel içerikler üretmeliyiz. Aksi halde rakiplerin bir kopyası olmaktan öte gidemeyiz. Her firmanın kendine özgü belli özellikleri vardır, örnek aldığımız firmanın yapısı bizim firmamızdan çok farklı olabilir. O yüzden strateji belirlerken ve süreci devam ettirirken elimizden geldiğince kendimize özgü bir yol planını uygulamamız gerekir. Tamamen kendimize özgü oluşan firma yapısı bizi farklı tehlikelerden de koruyacaktır. 

Paylaş