Ürünler bölümü sitemize manuel olarak ürün eklememizi sağlayan bölümdür. Ürün eklemeden önce kategori ve marka tanımlarını eklememiz gerekir. Kategori ve marka tanımlarını ekledikten sonra ürünlerimizi eklememiz veri girişini hızlandıracaktır.
Yeni Ekle düğmesine basarak ürünlerimizi girmeye başlayabiliriz.
Ürün Bilgileri
1. Kategori Adı: Daha önce eklemiş olduğumuz Kategori Adını buradan seçiyoruz.
2. Marka Adı: Daha önce eklemiş olduğumuz Marka Adını buradan seçiyoruz.
3. Ürün Adı: Buradan ürün adını giriyoruz. Ürün adını girerken aşağıdaki formüle uygun
sıra ile girmek, hem müşterinizin ürününüzü tam olarak anlamasına hem de sitenizin SEO sıralamasında daha üst sıralarda çıkmasına yardımcı olur.
Marka + Model + Cinsiyet + Ürün + Ürün Kodu
Örnek: Adidas  + Daroga + Erkek + Spor Ayakkabı + G61604
4. Stok Kodu: Manuel olarak girdiğimiz ürünlere belli bir stok kodu vererek ürünlerimizi daha anlaşılır olarak sınıflandırabiliriz. Girilen kod her ürün için unique (eşsiz) olmalıdır .
5. Tedarikçi Stok Kodu: Ürün aldığımız tedarikçilere stok kodu vererek ürünü hangi tedarikçiden aldığımızı anlamamıza yardımcı olmasını sağlayabiliriz.
6. Stok Sayısı: Mevcut olan ürün stok miktarını buraya giriyoruz.
7. Stok Birimi: Buradan stok birimini (adet,kg,koli vs) belirliyoruz.
8. Stok Uyarı Sayısı: Ürünümüz bitmeden önce hangi stok sayısında uyarı vermesini istiyorsak buraya rakam girerek bize uyarı vermesini sağlayabiliriz.
9. Kargo Ağırlığı: Kargo desi bilgisi girerek ürünün otomatik fiyat almasını sağlayabiliriz.
Örnek Desi Hesaplama :
Formül : EnxBoyxYükseklik/3000
Örnek  : 20x30x40/3000=8 Desi
Gönderme Süresi: Ürünün kargoya verilme süresini gün bazında buraya yazıyoruz.
Durumu: Buradan ürünü aktif veya pasif yaparak, satışta olup olmadığını belirleyebiliriz.
Gerekli bilgileri girdikten sonra fiyat bilgileri bölümüne geçebiliriz.
Fiyat Bilgileri
Fiyat bilgilerinden ürün hakkındaki finansal konuları düzenleyebiliriz.

1. Ürün Fiyatı: Ürünümüz için belirlemiş olduğumuz fiyattır.
2. Döviz Kuru: Ürün için belirlemiş olduğumuz döviz kurudur. TL, USD veya EUR değerlerinden birini verebiliriz.
3. KDV Dahil: Ürünün KDV sini menüyü Evet veya Hayır şeklinde kaydırarak ayarlayabiliriz.
4. KDV: Ürünlerimizin KDV oranlarını yüzde olarak buradan yazabiliriz.
5. İndirim Türü: Buradan indirim türünü fiyat veya yüzde olarak seçebiliriz.
6. İndirim: Seçmiş olduğumuz indirim türüne göre (Fiyat veya Yüzde) belirlemiş olduğumuz değeri buraya girebiliriz.
7. Havale İndirimi: Ürününüze havale indirimi yaparak hem ürünü daha cazip bir hale getirebilir, hemde nakit ödeme aldığınız için kredi kartı kesintisinden kurtulabilirsiniz.
8. Kargo Ücreti: Kargo ücreti bölümüne -1 yazarsak kargo ücretini alıcı öder. #100 yazarsak müşteri sepete kaç tane ürün alırsa alsın toplam 100₺ kargo ücreti öder. Diğer türlü yazdığımız rakam kargo ücretidir. (Örnek: 10 ₺ yazdığımız zaman kargo ücreti 10 ₺ dir.
Fotoğraflar
Fotoğraflar bölümünden maksimum 7 adet fotoğraf yükleyebilirsiniz.  İlgili yere tıklayarak resimlerinizi buraya yükleyebilirsiniz. Tavsiye edilen resim boyutu 800x800 pixeldir. Resimleri yükledikten sonra Ürün Detayı bölümüne geçebilirsiniz.
Ürün Detayı
Ürün hakkında seçenek adını (Ürün Seçenek bölümünü aşağıda daha detaylı bulabilirsiniz) burdan belirleyebiliriz. Ürün eklemeden önce ürün seçenek, ürün özellik ve varyant bilgilerini girmemiz gerekir.

1. Ürün Seçenek Adı: Aşağıda daha detaylı anlatacağımız ürün seçenek özelliği, ürünlerimizi fiyat ve model olarak farklı seçenek sunmamıza olanak verir.
(Örnek: Iphone 11 Pro - Iphone 11 Pro Max) Örnekte olduğu gibi biz bu iki modele farklı fiyatlar vererek müşterinin ürünü seçmesine olanak verebiliriz.
2. Ek Ürün Bilgisi: Ürün ekranında müşteriden ekstra bilgi alarak, (mesela yüzük iç yazısı gibi) ürünü kişiye özel olarak satışa çıkarabiliriz.
3. Ürün Detayı: Ürün detayı bölümünde ürün hakkında daha detaylı bilgi verebilir, hem SEO hemde ürünün tanıtımı açısından resimler, videolar, linkler gibi farklı özellikler koyarak sayfamızı daha cazip hale getirebiliriz.
Vitrin Bilgileri
Vitrin bilgileri ürünlerimizi hangi vitrinde göstereceğimizi (Anasayfa, Kategori veya Marka) ve ürün satış ekranında yeni, kampanyalı veya sponsor ürün olarak göstererek ürünümüzü ön plana çıkarmamızı sağlar. Burada önemli olan bunları bütün ürünlerde değil de ön plana çıkarmak istediğimiz ürünlerde kullanmamızdır. Diğer türlü bu özelliklerin çok faydası olmayacaktır.
Aşağıda kampanya yapılan ürünlerin ekranlarda nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Dikkat ederseniz Yeni Ürün’ü aktif yaparsak ürün fotoğrafının yanında yeni logosu gözükecektir. Kampanyalı ürünler ve sponsor ürünler listeleme de seçilirse ekranda gözükecektir.

1. Anasayfa Vitrini:
Anasayfa vitrinini aktif yaparsak ürünümüz anasayfada gözükecektir.     
2. Kategori Vitrini: Kategori vitrinini aktif hale getirirsek seçtiğimiz kategorideki bu ürün gözükecektir. Örnek:Cep telefonu kategorisinin altındaki Iphone cep telefonu.
3. Marka Vitrini: Marka vitrinini aktif hale getirdiğimizde marka listelemesinde seçtiğimiz marka gözükecektir.
4. Yeni Ürün: Seçtiğimiz ürünü Yeni ürün aktif yaparsak ürünün üzerinde Yeni logosu gözükecektir. Pasif hale getirene kadar logo üzerinde kalmaya devam edecektir.  Yeni Ürünü dilediğimiz zaman logosunu aktif veya pasif yaparak görünür yapabiliriz.
5. Kampanyalı Ürün: Kampanyalı ürünleri aktif hale getirdiğimizde listelemede soldaki gibi Kampanyalı Ürünleri işaretlediği zaman Iphone 11 gibi sadece kampanyalı ürünler listelenecektir.
6. Sponsor Ürün: Ürün detayı bölümünde ürün hakkında daha detaylı bilgi verebilir, hem SEO hemde ürünün tanıtımı açısından resimler, videolar, linkler gibi farklı özellikler koyarak sayfamızı daha cazip hale getirebiliriz.
Ek Bilgiler
Ek bilgiler menüsünde ürünümüze farklı kategori ve ürün fiyatları tanımlayarak çoklu işlem gerektiklerinde bu kategorileri ve ürün fiyatlarını kullanabiliriz.
Meta Tag Bilgileri
Metatag bilgileri ürünlerimizin arama motorlarında üst sıralarda gözükmesi açısında çok önemlidir. Buralara gireceğimiz bilgiler ile arama motorlarında daha üst sıralarda çıkabiliriz.
1. Metatag Başlık:
Metatag başlık, ürün sayfasına geldiğimizde üstteki arama motorunda web sayfasının üstüne Mouse’ı getirdiğimizde çıkan yazıdır. Mesela e-eticaret.net  sitesinin üzerine geldiğimizde (Pobol E-Ticaret Paketi Demo Sayfa) yazısı gelecektir. Sizde ürün bazlı yazılar yazabilirsiniz. Örneğin: Iphone 11 Pro (En çok satılan telefon gibi)
2. Metatag Anahtar Kelimeler: Metatag anahtar kelimelerde arama motorlarında ürün arayanların sizin sitenize yönlenmesi için kullanılan kelimelerdir. Örneğin: Iphone 11 pro, Iphone 11 pro max gibi kelimeleri kullanabiliriz.
3. Metatag Açıklama: Metatag açıklama arama motorlarında web sitesinin altındaki açıklama satırıdır. Örneğin: 
Yukarıdaki kırmızı ile işaretli  yazıda olduğu gibi, ürünle alakalı alt bilgiler girerek arama motorlarında daha üst sıralarda çıkabilirsiniz.
Entegrasyon Bilgileri
Pobol Akıllı E-Ticaret sistemlerini kullanarak şu anda ülkemizde en çok kullanılan (n11, HepsiBurada, GittiGidiyor, ePttAvm, SanalPazar, Trendyol) gibi pazaryerlerinde entegre satış yapabilirsiniz. Bütün ürünlerinizi aynı anda farklı platformlardan satabilir ve tek merkezden bütün sistemi takip edebilirsiniz.

Menüde entegrasyon ikonlarını aktif ve pasif yaparak panelinize ilgili pazaryerini entegre edebilirsiniz. Bütün pazaryerlerini panelden tek merkezden kontrol edebilir. Bütün satışlarınızı tek ekrandan siparişler bölümünden görebilirsiniz.

Not: Ürünleri girmeden önce ürün özellikleri, ürün seçenekleri, ürün varyantları girmemiz gerekiyor.

Bu bilgiler yardımcı oldu mu ?

İlgili Makaleler