Varyant aynı ürünün farklı özelliklere sahip olarak satışa çıkarılmasına denir. Renk, Beden, Boyut ve Cep telefonlarındaki hafıza kartları birer varyanttır. Varyant kullanımı belirli bir ürün arayan müşterilerimize istediği ürünü daha hızlı bulmasına, bizimde stok kayıtlarımızı daha detaylı ve sağlıklı tutmamızı sağlar. Mesela biz Iphone 11 Pro cep telefonunu 64 GB - 256 GB ve 512 GB lık hafıza kartları ile varyant oluşturarak satışa sunabiliriz.
Varyant oluşturmak için Ürün Varyantları bölümüne gelerek Yeni Ekle butona basıyoruz. Daha sonra başlık bölümüne varyantımızla alakalı bir başlık giriyoruz, (Örnek: Kapasite) alt taraftaki açıklama bölümüne başlık ile alakalı bilgiler girebiliriz. Sonra Kaydet butonuna basıyoruz sonra Değerler bölümüne girerek Değeri ve Fiyat Katsayısı bölümünü doldurarak Kaydet butonuna basıyoruz.
Mesela biz üç tane varyant girelim bunların değerini de 64 GB – 256 GB ve 512 GB belirleyelim. Katsayı değerlerini de sırayla 1 – 1.1 – ve 1.2 verelim.
Ürün varyant değerlerimizi yukarıdaki gibi Değeri ve Fiyat Katsayısı bölümlerini doldurarak oluşturabiliriz. Biz örneğimizde Değerine 64 GB Fiyat Katsayısına da 1 verdik. İstediğimiz kadar varyant oluşturabiliriz.Varyant değerlerimizi oluşturduktan sonra yukarıdaki gibi bir seçenek oluşacak ve 256 GB ve 512 GB değerlerini seçtiğimizde katsayıları 1.1 ve 1.2 olduğu için fiyat değerleri 256 GB da yüzde 10, 512 GB da yüzde 20 farklı olacaktır.Bu bilgiler yardımcı oldu mu ?

İlgili Makaleler